מדברים על זה: הכול על טיפול CBT

טיפול CBT הינו טיפול רגשי מתקדם המבוסס על שיטות טיפול פסיכולוגיות אשר נועדו להוביל ליצירה של שינוי מחשבתי והתנהגותי בקרב מטופלים שסובלים מטראומות, חרדות, OCD ועוד. בשנים האחרונות ניתן להבחין כיצד הטיפול הזה הפך לאחד מהטיפולים המבוקשים בתחום בריאות הנפש, הן בזכות אחוזי ההצלחה הגבוהים אך גם בזכות היכולת לנצל את המעטפת הטיפולית לטובת יצירה של שינוי מהותי באיכות החיים. מהו הטיפול והאם הוא מתאים לכולם? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

טיפול CBT – כל מה שצריך לדעת

טיפול CBT הוא למעשה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתבצע בשורה של מפגשים, לרוב בין 8-12 בלבד, בהתאם לצרכים של כל מטופל. מחיר טיפול CBT  מלא נע בין 5,400-3,600 שקל, כאשר הגורמים שמשפיעים על המחיר הם ההשכלה וניסיון המטפל, זמינות התורים וכן המיקום – האם הטיפול מתקיים במתכונת של פגישה אחד על אחד בקליניקה או באופן מקוון. הייחודיות של הטיפול הזה נובעת מתוך היותו ממוקד וקצר טווח, בניגוד לשיטות אחרות שהן לרוב ארוכות יותר ולכן גם יקרות. טיפול זה הינו טיפול שיכול לסייע בעבור מבוגרים כמו גם בני נוער אשר סובלים מהפרעות נפשיות, כאשר במסגרת הטיפול מתבצעים תרגילים שנועדו להחליף את האמונות והמחשבות המגבילות למחשבות מקדמות, ובהתאם לכך גם שינוי התנהגותי שיוביל בסופו של דבר לשיפור משמעותי באיכות החיים. כפי שציינו, שיעור ההצלחה של הטיפול הזה הוא גבוה מאוד ועל כן הוא מומלץ הן בעבור מבוגרים אבל גם בעבור בני נוער וילדים. ככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר, כך ניתן יהיה להגיע לתואצות

 

 

כיצד מתנהל הטיפול?

טיפול CBT מבוסס על סדרה של מפגשים המתבצעים באופן קבוע, כאשר במסגרת הטיפול המטפל מתמקד בשני מוקדים – החשיבה של המטופל מבחינת קוגניציה וכן המעשים של המטופל שיוצרים את תחושת המצוקה על רקע של טראומה כמו למשל רשלנות רפואית שהתרחשה במשפחה ויצרה פגיעה נפשית,  טראומות ילדות, חרדות, OCD, הפרעות אכילה כמו גם הפרעות אישיות. יחד עם זאת, ההצלחה של הטיפול מבוססת קודם כל על שיתוף פעולה אקטיבי מאחר והטיפול לא מסתיים רק בקלניקה אלא גם בעבודה עצמית בבית, כחלק מעבודה על תרגילים שנועדו ליצור חשיפה הדרגתית לפוביה, חרדה או טראומה.

אחוזי הצלחה גבוהים

הנושא של טראומות כמו גם חרדות הפך לאחד הנושאים המדוברים של השנים האחרונות, לא מעט בעקבות פרוץ מגפת הקורונה אשר הובילה לזינוק במספר הפניות למוקדי בריאות הנפש. מגפת הקורונה הייתה רק זרז להבנה של רבים מהציבור הישראלי כי חרדות, טראומות וכן קשיים נפשיים הם לא גזרת גורל אלא דבר שמתרחש אצל לא מעט ישראלים, ועל כן קשר השתיקה שנסוב סביב טראומות וקשיים נשבר בעקבות הנגישות הגבוהה לקבלת טיפול מקצועי המתבצע בהתאם לצרכים הנדרשים, כמו למשל טיפול CBT.

לסיכום

טיפול CBT הינו טיפול מתקדם שמשלב בין מספר טכניקות שנועדו להוביל את המטופל ליצירה של איכות חיים משופרת, כל זאת בזכות סדרה של טיפולים אשר במסגרתם תוכלו לא רק ליצור מחשבות מקדמות אלא גם התנהגויות אשר מאפשרות להתגבר על קשיים נפשיים, גם אם נדמה כי אין דרך נוספת להתמודדות. ככל שמטפלים בזמן כך היכולת למנוע הידרדרות במצב עולה, ועל כן אל תהססו לפנות לקבלת טיפול דרך מטפל מוסמך ובעל המלצות. החדשות הטוובת הן שכיום אפשר ליצור רצף טיפולי המתבצע אונליין דרך מכון חיבורים, ובכך להתחיל את הצעדים הראשונים בדרך לחיים חדשים ומאוזנים מבחינה נפשית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות