לשחק בדמיון – לא חייב מחשב כדי ליהנות!

לשחק בדמיון - לא חייב מחשב כדי ליהנות!

בתור הורים, חשוב לנו תמיד לפתח את היצירות ויכולות החשיבה והדמיון של הילדים. מגיל צעיר אנו עושים הכול כדי לעודד אותם בכיוון הזה, אך נראה כי משלב מוקדם מאד להורים יש תחרות קשה ומאתגרת ביותר, ואנו מדברים כמובן על המסכים – המחשבים, הטלפונים, סדרות הטלוויזיה והטאבלטים שגונבים את תשומת ליבם של הילדים, ועל אף שנראה שהם יכולים לפתח להם את הדמיון, מחקרים מראים שהמסכים דווקא מגבילים אותו כשהם "מאכילים בכפית" את הילדים ופשוט זורקים עליהם את כל המידע, בלי אפשרות לתת להם להשלים אותו בעצמם דרך הראש והדמיון. מתוך כך הורים רבים מחפשים פעילויות אחרות ושונות שיאפשרו את פיתוח של דמיון וחשיבה יצירתית, ולמרבה המזל ממש לא חסרות פעילויות כאלו. אנו רוצים להמליץ כעת על כמה רעיונות מנצחים שכדאי גם לכם ההורים לנסות ביחד עם הילדים.

ספרי פנטזיה

כשמדברים על הנעה של גלגלי המוח, ספרי פנטזיה הם ספרים מומלצים שעוזרים להפעיל את הדמיון בהחלט. מדובר על ז'אנר ייחודי ומרתק בהחלט שאהוב על ילדים ומבוגרים כאחד. הוא מכניס את הקוראים לעולם של שלם דמיון עם מלכים ומלכות, אבירים רכובים על סוסים, חיות מיתולוגיות כמו דרקונים וחדי קרן, עלילות מפותלות ועוצרות נשימה ובעצם כל מה שצריך כדי להפעיל את הגלגלים במוח ולבנות עולם שלם של פנטזיה מיוחדת. מה שכיף כאן זה שניתן למצוא ספרים בסגנון כמעט לכל קבוצת גיל, החל מספרי פנטזיה נהדרים לפעוטות, דרך ספרים לגילאי יסודי ועד לספרים למתבגרים ובני נוער. זוהי גם הזדמנות נהדרת לעורר את התשוקה של הילדים שלכם לקריאת ספרים.

משחקי קופסה

בינינו, אין יותר כיף מהמשחקים האלה כחוויה משפחתית וזה מצוין כמובן עבור הילדים, במיוחד בימי חורף שמחפשים תעסוקה לילדים בבית. המשחקים הם רבים ומגוונים ואתם יכולים לבחור תמיד את מה שאתם אוהבים, וכמובן שהמשחקים הללו זו דרך מצוינת להפעיל את הדמיון ולחדד את יכולות המחשבה. אפשר ללכת על משחקים כמו מונופול שמתאימים לכל המשפחה ומחדדים כישורים עסקיים והבנה כספית, משחקים בסיסיים יותר כמו סולמות ונחשים שמתאימים לגילאים צעירים יותר, ובעצם האפשרויות הן אינסופיות ואפשר לעוף כאן עם הדמיון.

לשחק בדמיון - לא חייב מחשב כדי ליהנות!

ממחיזים הצגות

עוד דרך נפלאה להפעיל את הדמיון ועל הדרך ליהנות מזמן משפחתי מגבש ומחבר הוא המחזה של הצגות והופעות. זה לא חייב להיות תיאטרון ברמה של שייקספיר או הבימה, והעיקר כאן זה הכיף, החיבור, היצירתיות והדמיון. מה שכן אפשר לעשות כדי להיכנס לעניינים זה להכין ארגז תחפושות ואביזרים, כזה שקיים כבר בהרבה בתים עם דברים ששומרים לחג פורים בכל שנה. כובעים מצחיקים, מעילים, משקפיים, אביזרים כמו מקלות הליכה, תיקים וכן הלאה – כל אלו יעזרו לנו להניע את הגלגלים במוח ולצאת מתוך המחשבה הרגילה אל עולם של דמיון ויצירה.

ציורים

ציור זו דרך מופלאה לחדד את הדמיון ולהביע את עצמינו והיתרון כאן הוא שאפשר להתחיל מגיל צעיר. פעוטות מתחילים לצייר ואוהבים לעשות את זה כבר משלבים מוקדמים בהתפתחות ונהנים מציור עם גירים, צבעי פנדה וטושים. בגילאים מתקדמים יותר אפשר גם להתקדם לציור בטכניקות אחרות צבעי גואש ואפילו צבעי מים וצבעי שמן. הטכניקה כמובן לא חשובה כמו העשייה עצמה שהיא מצוינת ומתאימה בכל גיל.

 

אז בשורה התחתונה, כשבוחנים את הדברים לעומקים מגלים שממש לא חייבים להיות תלויים במסכים, מחשבים ומדיה בשביל כיף והנאה. למעשה, דווקא הדברים הקלאסיים כביכול הם אלו שמפתחים את הדמיון בצורה טובה יותר ואלו הם בהחלט רעיונות טובים להתחלה.

 

נגישות