מגדול ועד קטן: מוציאים דרכון פורטוגלי לכל המשפחה!

הוצאת דרכון זר לכל בני המשפחה מהווה ללא ספק את התגלמות החלום הישראלי. בעולם גלובלי עם שפע של הזדמנויות, דרכון זר מאפשר לישראלים לנוע בחופשיות בין מדינות, להקים עסקים או ללמוד באוניברסיטאות ומכללות מובילות כמו לספק לבני המשפחה יכולת לפתוח דף חדש מעבר לים, כולל ילדים קטנים. בשנים האחרונות אלפי ישראלי כבר קיבלו בעבורכם ובעבור הילדים דרכון פורטוגלי, וזאת בזכות תיקון עוול היסטורי שבמסגרתו ממשלת פורטוגל אישרה באופן תקדמי לישראלים שמוכיחים כי הם צאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל לקבל דרכון פורטוגלי. אם גם אתם חולמים על דרכון זר ובפרט דרכון פורטוגלי, להלן כל מה שצריך לדעת אודות התהליך.

הוצאת דרכון פורטוגלי לכל בני המשפחה – מה חשוב לדעת רגע לפני שמתחילים?

על מנת להתחיל בהליכים של קבלת דרכון, השלב הראשון והחשוב ביותר הוא בדיקת זכאות המבוססת על שם המשפחה. הקהילה היהודית בפורטו כמו גם ליסבון מחזיקה ברשימה מסודרת עם עשרות אלפי שמות משפחה שגורשו מפורטוגל ומספרד במאה הקודמת והקימו את ביתם במדינות רבות כמו יוון, בולגריה, צרפת, תוניסיה, סוריה, עיראק ועוד. אם שם המשפחה שלכם מופיע במאגר של הקהילה היהודית, ניתן להגיש את הבקשה לקבלת דרכון בצירוף של מסמכים המוכיחים כי אתם כמו גם בני המשפחה הם צאצאים. שימו לב כי גם במידה ושם המשפחה איננו מוכר ע"י הקהילה היהודית, אין מדובר בסוף הסיפור מאחר וחלק משמות המשפחה שונו במרוצת השנים ועל כן באמצעות סיוע מצד חברה מקצועית המתמחה בתחום אפשר להוכיח ובכך לקדם את התהליך. מאחר ואתם מעוניינים להוציא את הדרכון בעבור כל בני המשפחה, בני ובנות זוג יכולים להגיש בקשה גם הם במידה ואתם נשואים מעל לשלוש שנים וזאת לאחר שאתם קיבלתם את הדרכון, מתוקף היותכם אזרחי פורטוגל. במידה ומדובר במקרה של הוצאת דרכון להורה שאין לו אחד, ניתן להגיש בשמם בקשה במידה והם מתחת לגיל 18 על בסיס חוקתי אזרחי, אולם במידה והילדים נולדו לאחר קבלת הדרכון, הם זכאים לקבל באופן אוטומטי.

 

 

הליך בירוקרטי אותו מומלץ לבצע באמצעות חברה מקצועית

למרות הפיתוי הרב, רצוי שלא לבצע את התהליך באופן עצמאי מאחר והוא דורש התעסקות רבה במסמכים והגשה שלהם כאשר הם מתורגמים וחתומים (כמו למשל אילן יוחסין משפחתי) ועל כן עבודה צמודה עם חברה המתמחה בתחום היא חיונית. הסיבה לכך נובעת הן בשל העיכובים שנוצרו בעקבות עומס של פניות מצד ישראלים. דרך חברה ניתן להפוך את התהליך לפשוט הרבה יותר, וזאת בשל מעקב אותו היא מבצעת בעבורכם לגבי התקדמות הבקשה וכן יצירת קשר עם הקהילה היהודית לטובת קידום הבקשה שלכם ושל בני המשפחה. יצירת קשר כבר עכשיו מהווה הזדמנות אותה פשוט אסור לפספס, בייחוד לאור היתרונות הגלומים בדרכון אך גם בשל קולות הולכים וגוברים בפורטוגל לגבי הקשחת תנאי הזכאות.

מדוע כדאי להתחיל בהליך כבר עכשיו?

הרשויות בפורטוגל חוות עומסים כבדים מאוד מאז אושר התיקון לחוק, ועדות לכך ניתן למצוא בכך כי אם עד לפני כשנתיים ההליך של קבלת דרכון נמשך כשנה לכל היותר, כיום מדובר בשנתיים עד שלוש שנים. מאחר ומדובר בהליך שנועד להעיק לכל בני המשפחה דרכון, רצוי להתחיל אותו כבר עכשיו ע"י בדיקת זכאות ולאחר מכן העברת מסמכים וכן תרגום המתבצע ע"י עורך דין נוטוריון, כאשר עבודה צמודה עם חברה המתמחה בתחום היא זו שיכולה לחולל את ההבדל בין הליך מהיר ויעיל לבין הליך שנמשך שנים רבות, ומעכב אתכם ואת בני המשפחה מקבלת יתרונות עצומים הגלומים בדרכון הפורטוגלי הנחשק. על כן, זה הזמן להתחיל בהליך –  ולפתוח צוהר לעבר הגשמת חלומות, מעבר לים.

נגישות