נחיתה רכה: איך עושים רילוקיישן עם הילדים?

החלטה לגבי רילוקיישןן עם בני המשפחה היא החלטה משנה חיים, בייחוד על רקע העובדה כי מדובר במעבר אשר כרוך בשינוי המגיע לידי ביטוי בכל היבט – החל משפה, לימודים, משפחה וחברה. על מנת להכין את הילדים וליצור נחיתה כמה שיותר רכה, אספנו בעבורכם את מיטב הטיפים שבהם תוכלו להיעזר, לטובת מעבר חלק. מוכנים? בואו נתחיל.

שיחה משותפת של כל בני המשפחה

במידה ומדובר בילדים גדולים, חשוב מאוד להושיב את כל בני המשפחה לשיחה ולדבר איתם על המעבר. מעבר לארץ אחרת כרוך באתגרים רבים גם בעבורכם כהורים אבל בייחוד בעבור הילדים, ועל כן ככל שתנהלו את השיחה הזו באופן פתוח ועם מקום לשאילת שאלות, כך ניתן יהיה להפחית את החשש של הילדים מפני המעבר, כחלק ממתן מענה לשאלות שעולות להם כמו גם חששות טבעיים. אם אתם מתקשים לבצע את השיחה הזו, אפשר להתייעץ עם ישראלים שכבר ביצעו את התהליך הזה ויכולים להעיד מניסיונם, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של תקשורת פתוחה וכנה.

עבדו עם רשימות מסודרות

התהליך של אריזת הבית והכנה לקראת הטיסה הוא תהליך ארוך ומורכב, בייחוד על רקע העובדה כי אתם נוסעים ביחד עם ילדים. על כן, מומלץ לעבוד עם רשימה מסודרת. כאן תמצאו את הרשימה שאתם חייבים להכין לפני הטיסה, כאשר מעבר לכך רצוי להקים טבלת אקסל עם כל הדברים שאתם צריכים לארוז לקראת הטיסה – החל מצעצועים לילדים ועד הציוד בבית. ככל שתהיו מסודרים יותר, כך תוכלו להימנע מבעיות בדקה ה-90 אשר יקשו מאוד על התהליך בעבורכם ובעבור הילדים.

היכרות עם הקהילה היהודית

כמעט בכל מדינה בעולם יש קהילה יהודית אשר תשמח לקבל אתכם בזרועות פתוחות. הצטרפות לקבוצות ברשתות החברתיות מהווה דרך מצוינת להכיר ישראלים ויהודים אשר מתגוררים באזור המגורים החדש, כל זאת מתוך מטרה להגיע ולקבל תמיכה וסיוע – החל מאיתור של בתי ספר לילדים, ועד אירועים קהילתיים שבהם אתם והילדים יכולים לקחת חלק, ובכך להיטמע במהירות בסביבה חדשה. הרשתות החברתיות מהוות כר פורה לידע וכן יצירה של קשרים בתוך קהילות של ישראלים שעשו את המעבר ויכולים לסייע לכם ליצור נחיתה רכה ועוטפת מכיוון הקהילה.

 

 

היכרות עם בית הספר והגן

עוד לפני שאתם עוברים למדינה אחרת, מומלץ לתאם פגישת זום ביחד עם הצוות החינוכי של הילדים, כך שהם יכירו אותם ויספקו להם את התמיכה והחיזוק לו הם זקוקים. כישורי שפה הם אתגר משמעותי מאוד לילדים ועל כן במקביל בדקו אפשרות לשיעורים פרטיים או עבודה פרטנית שלכם עם הילדים לגבי השפה, כחלק מהבנה כי היכרות מקדימה כמו גם עבודה פרטנית על כישורי שפה חדשים היא בעלת פוטנציאל להפחית את החשש ולהשתלב במהירות באורח החיים החדש במסגרת של רילוקיישן.

הדרכת הורים

אם אתם מתקשים לתווך את הנושא לילדים ומרגישים כי הם מגלים מצוקה לקראת המעבר, זה הזמן ליצור קשר עם מדריכת הורים אשר תדע לסייע לכם לתווך את הנושא ולהפחית את החשש של הילדים. צריך להבין כי מדובר בשינוי משמעותי מאוד גם בעבורכם אבל במיוחד בעבורכם, ועל כן דרך הדרכת הורים המתבצעת עוד בישראל וגם לאחר שאתם מתחילים את שגרת החיים החדשה, מעבר לים.

לסיכום

מעבר עם ילדים לצרכי רילוקיישן הוא מורכב גם בעבורם וגם בעבורכם. על מנת ליצור נחיתה רכה עד כמה שאפשר, זה הזמן ליישם את הטיפים אותם הצגנו לכם כאן, וזאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מענה המגיע לידי ביטוי בכל היבט, כחלק מפתיחה של דף חדש במסגרת של רילוקישן במדינה אחרת.

נגישות