לילד יש נזלת ירוקה – מה זה אומר והאם זה מסוכן?

טיפול בנזלת

טיפול בנזלת

אנחנו נמצאים בשיא עונת החורף, שזה הזמן בו רבים מאיתנו לא יכולים להסתובב ללא טישו, לקנח את האף ולפעמים להישאר יום או יומיים בבית בגלל צינון או שפעת עונתית. במידה ואתם או הילד שלכם סובלים מצינון, כדאי לתת מבט קצר בנזלת שלכם שכן מצבעה ניתן ללמוד על מצבכם הבריאותי. אז מה משמעותה של נזלת בצבעים שונים, כגון צהוב, שקוף או ירוק?

נזלת ירוקה – הגוף עובד קשה כדי להילחם בווירוס

משמעותה של נזלת בצבע ירוק הוא שהמערכת החיסונית שלכם עובדת קשה כדי להילחם בזיהום, שכן נזלת ירוקה מעידה על חיידקים. במצב זה הנזלת הופכת לסמיכה וכהה וזאת בשל כמות תאי הדם הלבנים שנלחמים בחיידקים. במידה והנזלת הירוקה נמשכת לפרק זמן שעולה על מספר ימים, מומלץ לפנות לרופא שכן יכול להיות שמדובר בסינוסיטיס ויש צורך בטיפול אנטיביוטי.

נזלת ירוקה – האם יש הבדל בין ילדים למבוגרים?

נזלת ירוקה נובעת ממגוון סיבות הקשורות לווירוסים, זיהומים וכדומה. אין הבדל משמעותי במשמעות הנזלת אצל מבוגרים ואצל ילדים אך זה טבעי אם אתם דואגים ורגישים יותר לנזלת שמתפתחת אצל הילדים מאשר אצלכם. באופן כללי, נזלת ירוקה היא סימן שהמערכת החיסונית עובדת קשה כדי להילחם בזיהום, ולכן שימוש בתרופות טבעיות שיחזקו את המערכת החיסונית יעזרו גם לנזלת.

פתרונות לנזלת ירוקה

כאמור – ניתן לצרוך תרופות טבעיות לשיפור המערכת החיסונית. קיימות גם "תרופות סבתא" המסייעות למצב כגון חליטת צמחים עם דבש וג'ינג'ר. אם זה לא עוזר, מומלץ לפנות לרופא כדי לבדוק אם יש צורך באנטיביוטיקה.

מה באשר לצבעי הנזלת האחרים? לבנה, שקופה, צהובה, ורודה ושחורה:

נזלת לבנה – סימן להצטננות קרבה או גודש שיחלוף תכף

ברוב המקרים, נזלת שצבעה לבנה נובעת מגודש באף, מה שגורם לחסימות בתעלות ומביא לצבע זה של הנזלת. נזלת לבנה בדרך כלל מהווה תסמין להצטננות שמתקרבת או מסמנת שהגודש באף שאתם סובלים ממנו תכף יחלוף. כך או כך, במידה ויש לכם נזלת לבנה השתדלו להימנע מחשיפה ממושכת לקור או לשהות במקומות סגורים עם פוטנציאל גדול להדבקה.

נזלת שקופה – סימן לאלרגיה או מחלה ויראלית

בדרך כלל נזלת בצבע שקוף היא סימן לכך שאתם סובלים מאלרגיה מסוימת או ממחלה ויראלית שתחלוף מעצמה תוך כמה ימים. כדי לזהות אם מדובר באלרגיה, נסו לחשוב אם אתם סובלים מתסמינים נוספים כגון תחושת גירוד באף ובעיניים, התעטשויות וכדומה. עונות המעבר מעודדות אלרגיות וזאת משום גרגרי ההאבקה שנמצאים באוויר. ניתן להשתמש בתרסיס שמפחית את הרגישות.

נזלת צהובה – ברכות, יש לכם וירוס

נזלת בצבע צהוב נוצרת במקרים בהם יש בגופכם וירוס או זיהום בתוך הגוף. צבע זה נגרם בשל תאי הדם הלבנים ההורגים את החיידקים ולאחר מכן נפלטים דרך האף. המשמעות היא שהגוף שלכם מתמודד עם הווירוס כמו שצריך ואין איתו שום בעיה – הוא יתגבר עליו לבד תוך מספר ימים.

נזלת ורודה – סימן לדם

נזלת בצבע ורוד היא נזלת שמעורבבות בה טיפות דם. זה נגרם בדרך כלל מפגיעה בנימים שבאף, פגיעה שיכולה להיווצר ממשיכות אף חזקות מדי או ממכה ישירה שקיבלתם באף. כמו כן נשים בהיריון לפעמים חווות נזלת ורודה בשל עלייה בנפח הדם או מעברי אף הנוצרים כתוצאה משינויים הורמונליים.

נזלת שחורה

נזלת שחורה מופרשת באופן טבעי דרך האף, וזאת כדי להגן על הגוף מפני חדירת חיידקים דרך מערכת הנשימה. כאשר יש זיהום, יכולה להיווצר תגובה דלקתית במערכת החיסון שעשויה לבוא לידי ביטוי בכמות מוגברת של נזלת. במקרים אלו, הנזלת תקבל גוון כהה יותר ותהיה סמיכה יותר. בדרך כלל נזלת שחורה לא מעידה על מחלה והיא מופיעה מסיבות רבות, החל מצינון קל, אלרגיה וחשיפה לזיהום אוויר.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות