הרגע המרגש של החיים: הכירו את כל סוגי הלידות

אחרי תשעה חודשי לידה, הגיע הרגע הגדול מכולם: יום הלידה. ישנן נשים המעדיפות ללדת עם אפידורל בבית החולים, ואחרות מעדיפות ללדת בבריכת מים חמימים בביתן. מה ההבדל בין לידה טבעית ללידה וגינאלית? כיצד לידת מים יכולה לסייע ליולדת ולתמוך בעובר ובלידה? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

לידה טבעית

לידה המתקיימת ללא שימוש במשככי כאבים, ללא אפידורל או זריקת זירוז וללא התערבות רפואית. ניתן לבצע לידה טבעית בשערי צדק או בבתי חולים אחרים, אשר הקימו חדרי לידה טבעית ייעודיים למעוניינות בכך. את הלידה מנהלת מיילדת המתמחה בלידות טבעיות, ורופא שנמצא ברקע אם יש חשש לסיבוכים.

ניתן לבצע לידה טבעית גם בבית על מזרן, מיטה או בבריכת מים, ובנוכחות מיילדת מנוסה. ניתן ללדת גם בלידת מים, במהלכה היולדת שוהה באמבט מחומם או בריכת מים. בלידה כזו הסיכוי לקרעים וחתכים פוחת והצירים אפקטיביים יותר, מה שמסייע לקידום הלידה. לקראת הלידה כדאי לקנות מתנה לאם הטרייה ולעבור קורס הכנה ללידה המותאם ללידה טבעית או לידה במים, כדי שהיולדת תהיה כמה שיותר מוכנה לקראת הלידה.

לידה וגינאלית

לידה וגינאלית מתבצעת בחדר לידה בבית החולים, בסיוע מיילדת ובהשגחת רופא. בלידה כזו היולדת יכולה לבקש אמצעים לשיכוך כאבים כמו אפידורל. לידה וגינאלית יכולה להתקיים בהתערבות רפואית מינימלית, אך יכולה להתפתח ללידה מכשירנית עם תוספות של שיכוך כאבים ומתן חומרים לזירוז, לפי החלטת הרופא ובהתאם להתקדמות הלידה ולרמת הסיכון בה נמצאים היולדת והעובר. אפשר להקל על הכאבים של הלידה באמצעות תנועות מעגליות של האגן או שכיבה על הצד והרמת רגל לפתיחת זווית האגן, וכן הנחת רטיות חמות באזור הפרינאום כדי להפחית את תחושת הצריבה בעת הלידה ולרכך אותה.

 

 

לידה עם אפידורל

אם היולדת מבקשת אפידורל לשיכוך כאבים, רופא מרדים מזריק אותו לחלל שבין חוליות עמוד השדרה התחתונות. הזרקת אפידורל משפיעה על התנועתיות והתחושה של פלג הגוף התחתון, וכך מפחיתה בצורה משמעותית את הכאב. אפשר לקבל אפידורל בלידה וגינאלית או בניתוח קיסרי, כפי שמפורט בהמשך המאמר. את האפידורל מומלץ לקחת בשלב הלידה הפעילה, כאשר הצירים מסודרים ויש פתיחה של 3-4 סנטימטר.

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הינו הליך ניתוחי שמאפשר את הוצאת העובר דרך חתך בדופן הבטן, בהרדמה כללית או הרדמה אפידורלית. היום ישנם בתי חולים בהם ניתן לקבוע מראש תור לניתוח קיסרי יזום, בהתאם לרצונה של היולדת ולפי שיקול דעתו של הרופא המטפל. לרוב ההחלטה על ניתוח קיסרי תעשה במצב חירום במהלך לידה רגילה, בגלל מצוקה של העובר, סיבוכים לא צפויים או שיקולים רפואיים שונים.

לסיכום

ישנן מספר סוגי לידות ביניהן היולדת יכולה לבחור, בהתאם למצבה הרפואי. לידה טבעית מתרחשת ללא התערבות רפואית ויכולה להתבצע בבית החולים או בבית, כאשר אפשר ללדת בתוך בריכת מים חמימים שתקל על הכאבים ותעזור לקדם את הלידה. לעומת זאת, בלידה וגינאלית היולדת יכולה לבקש משככי כאבים כמו אפידורל, ולעיתים יש שימוש בחומרים מזרזים לפי שיקול דעתו של הרופא. במקרים בהם יש סיבוכים, או שקיים סיכון ליולדת או לעובר, יומלץ על ניתוח קיסרי, בו מוציאים את העובר באמצעות חתך בבטן התחתונה של היולדת. לא משנה כיצד תבחרי ללדת, הדבר החשוב הוא שבסוף התהליך תצאי עם הרך הנולד ותתחילי בחייך החדשים כאימא.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות